Međunarodna mreža
Dio smo međunarodne Mreže Kuća ljudskih prava. Kuće ljudskih prava su koalicije organizacija civilnog društva koje rade zajedno na unapređenju ljudskih prava. Blisko sarađujemo sa Fondacijom Kuća ljudskih prava koja štiti, osnažuje i podržava branitelje i braniteljke ljudskih prava i njihove organizacije. Fondacija okuplja organizacije u kuće ljudskih prava i ujedinjuje ih u međunarodnu Mrežu kuća ljudskih prava. Ona radi sa organizacijama civilnog društva na uspostavljanju i podršci kućama ljudskih prava kao bazama za aktivnosti koje su vezane za ljudska prava.
Zajedno do boljeg društva!
Kuća ljudskih prava Banja Luka je nezavisna koalicija više organizacija, čija je osnovna svrha da konsoliduje napore organizacija koje se bave ljudskim pravima vezane za unapređene osnovnih prava i sloboda i zadovoljavanje potreba lokalne zajednice.
Naša Kuća je nevladina, nestranačka i neprofitna koalicija, osnovana na neodređeno vrijeme. Zalažemo se za ostvarivanje slobodnog, otvorenog, pluralističkog, demokratskog, ravnopravnog i inkluzivnog društva zasnovanog na poštovanju, zaštiti i promociji najviših standarda i normi ljudskih prava i sloboda.
Koja su naša osnovna načela djelovanja?
U našem djelovanju se rukovodimo sa načelom nezavisnosti, načelom demokratske organizacije, načelom neprofitnosti, načelom nestranačja i načelom slobodnog učestvovanja u javnom životu.
Kuća ljudskih prava ostvaruje svoje ciljeve u oblasti civilnog društva, a osnovni ciljevi naše Kuće su:
- ostvarivanje slobodnog, otvorenog, pluralističkog, demokratskog, ravnopravnog i inkluzivnog društva zasnovanog na poštovanju, zaštiti i promociji najviših standarda i normi ljudskih prava i sloboda, smanjenje društvenih nejednakosti, promovisanje izgradnje države blagostanja i socijalne pravde, i borba protiv svih oblika diskriminacije i socijalne isključenosti;
- jačanje i pružanje podrške procesu demokratizacije i vladavine prava i podsticanje građana na aktivnije učešće u procesima donošenja odluka;
- unapređenje razumijevanja državnih institucija i nedržavnih organa i organizacija za zaštitu ljudskih prava, kao i podsticanje međusobne saradnje organizacija za ljudska prava i svestrane i slobodne komunikacije među njima povodom ljudskih prava, a pogotovo onih koja proističu iz Univerzalne deklaracije o ljudskim pravima, Međunarodnog pakta o građanskim i političkim pravima, Međunarodnog pakta o ekonomskim, socijalnim i kulturnim pravima, Konvencije za zaštitu ljudskih prava i osnovnih sloboda, te Revidirane Evropske socijalne povelje;
- informisanje, podučavanje i razvijanje svijesti građana o sadržini i zaštiti ljudskih prava;
- unapređenje zaštite građana iz oblasti ljudskih prava;
- povećanje obima zaštite ljudskih prava na području Bosne i Hercegovine.
Načelo nezavisnosti predstavlja princip prema kojem Skupština Kuće samostalno utvrđuje područje djelovanja, ciljeve i djelatnosti, unutrašnju organizaciju i samostalno obavlja djelatnosti koje nisu u suprotnosti s osnovnim vrijednostima Ustava Republike Srpske, Ustava Bosne i Hercegovine i zakonima u Bosni i Hercegovini.
Načelo demokratske organizacije predstavlja princip prema kojem sa Kućom upravljaju članovi tako da unutrašnja organizacija Kuće mora biti zasnovana na načelima demokratskog zastupanja i demokratskog načina izražavanja volje članova.
Načelo slobodnog učestvovanja u javnom životu predstavlja princip prema kome Kuća učestvuje u razvoju, praćenju, sprovođenju i vrednovanju zakonodonosilačkih rješenja i javnih politika, kao i oblikovanju javnog mnijenja te izražava svoja stajališta, mišljenja i preduzima inicijative o pitanjima iz svog polja djelovanja i u skladu sa svojim interesima.
Načelo nestranačja/nepartijstva predstavlja princip prema kome Kuća ne podržava niti zastupa interese bilo koje političke organizacije u Bosni i Hercegovini, niti daje podršku političkim strankama, samostalnim kandidatima ili koalicijama u okviru njihove političke borbe.
Načelo neprofitnosti predstavlja postulat prema kome Kuća nije osnovana sa svrhom sticanja dobiti.