Kuća ljudskih prava Banja Luka pridružuje se apelu dijela bosanskohercegovačke javnosti da se spriječi zatvaranje Nacionalne i univerzitetske biblioteke Bosne i Hercegovine i poziva nadležne organe da, za promjenu, kulturu stave na prvo mjesto i da ovo pitanje shvate kao prioritetno za rješavanje.
Želimo da ukažemo da trenutna situacija s Nacionalnom i univerzitetskom bibliotekom Bosne i Hercegovine i najava njenog zatvaranja mogu imati duboke implikacije kako za pojedinice/ke, tako i za naučnu i akademsku zajednicu, ali i izdavačku djelatnost u BiH, jer bi prestanak dodjele međunarodnih standardnih brojeva za monografske i serijske publikacije (ISBN; ISSN; ISMN) značajno otežao rad cjelokupnom izdavačkom sektoru u BiH.
Zatvaranjem biblioteke, kao institucije za čuvanje, stručnu obradu i distribuiranje znanja, građani bi ostali uskraćeni za knjige i ključne izvore informacija, kao i za mogućnost da slobodno primaju i šire informacije. To predstavlja povredu ljudskih prava i osnovnih sloboda građana zajamčenih Ustavom Bosne i Hercegovine i međunarodnim instrumentima za zaštitu ljudskih prava, naročito: Univerzalnom deklaracijom o ljudskim pravima, Međunarodnim paktom o ekonomskim, socijalnim i kulturnim pravima i Evropskom konvencijom za zaštitu ljudskih prava i osnovnih sloboda.
Podsjećamo da demokratsko društvo pretpostavlja informisano građanstvo. Ustav Bosne i Hercegovine izričito štiti slobodu izražavanja, uključujući pravo i slobodu pristupa, primanja i širenja informacija. Ova zaštita dodatno je osnažena izravnom primjenjivošću Konvencije za zaštitu ljudskih prava i osnovnih sloboda u BiH, koja čini sastavni dio našeg ustavnog i pravnog sistema. Ako danas dopustimo da jedna od ključnih institucija koja štiti od tiranije neznanja bude ugašena, zatvaramo i ono malo javnih prostora koji podržavaju kritičko mišljenje, nudeći nam pristup raznorodnim izvorima, činjenicama i alternativama.
Nacionalna i univerzitetska biblioteka BiH nije samo zgrada ispunjena knjigama, već je simbol našeg istorijskog, kulturnog i intelektualnog nasljeđa i važan faktor u održavanju informisanog i obrazovanog društva.
Stoga, pozivamo sve nadležne institucije, političke lidere i liderke, kao i građanke i građane Bosne i Hercegovine da se hitno uključe i osiguraju očuvanje ove institucije.
Fotografija: Pixabay