Inicijativni odbor građanske inicijative “Majevica-park prirode, a ne rudnik litijuma“ je predao peticiju koju je potpisalo 6057 građana Bijeljine, Zvornika, Lopara i Ugljevika, a kojom se od Narodne skupštine Republike Srpske traži da stavi moratorijum na dodjelu koncesija za istraživanje i eksploataciju litijuma i drugih pronađenih sirovina na području planine Majevice do okončanja postupka zaštite ovog područja u kategoriji parka prirode.
Lista svih potpisnika i prateća potrebna dokumentacija predana je na protokol Narodne skupštine Republike Srpske.
Podsjećamo, Izmjenama i dopunama Prostornog plana Republike Srpske do 2025. godine navedeno područje predviđeno je za zaštitu u navedenoj kategoriji, a u skladu sa Zakonom o zaštiti prirode, te je udruženje građana “Čuvari Majevice“ iniciralo proglašenje zaštićenog područja.
Inicijativu je Ministarstvo prostornog uređenje, građevinarstva i ekologije RS prihvatilo, a Republički zavod za zaštitu kulturno-istorijskog i prirodnog nasljeđa dao je pozitivno mišljenje u vezi sa zaštitom. Trenutno su u toku naučna istraživanja u svrhu zaštite ovog područja.
Građani četiri navedne jedinice lokalne samouprave su u proteklom periodu od 27 dana imali priliku da daju podršku građanskoj inicijativi svojim potpisom, odnosno kroz peticiju.
“Građanska inicijativa koju smo provodili pod nazivom “Majevica-park prirode, a ne rudnik litijuma“, trajala je od 21.12.2024. godine zaključno sa 16.01.2025. godine. Potpise smo skupljali u četiri jedinice lokalne samouprave. Za vrijeme trajanja sakupljanja potpisa skupili smo ukupno 6.057 potpisa i danas, 20. januara građanska inicijativa sa svom pratećom dokumentacijom je predana u Narodnu skupštinu Republike Srpske“, izjavila je Snežana Jagodić Vujić, član Inicijativnog odbora za ovu građansku inicijativu.
Andrijana Pekić, član Inicijativnog odbora istakla je da su građani Majevice podržali inicijativu i da ostaju predani zajedno sa njima u borbi za očuvanje kućnih ognjišta, za čist vazduh, pitku vodu i nezagađeno zemljište.
„Planina Majevica ima neistražena prirodna blaga i nastaviće se proces njenog dobijanja statusa zaštićenog područja, tj. planina Majevica može biti i jeste, samo park prirode, nikada rudnik litijuma u rukama stranaca za mizernu rudnu rentu od 3%“, istakla je Andrijana Pekić.
Centar za životnu sredinu, koji je članica Kuće ljudskih prava Banja Luka, pomno je pratio provođenje ove inicijative te pružao pravnu pomoć tokom cjelokupnog procesa.
“Građanska inicijativa provedena je u potpunosti u skladu sa Zakonom o referendumu i građanskoj inicijativi koji je stupio na snagu prošle godine. Interesantno je napomenuti da je prikupljanje trajalo kraće nego što je to predviđeno ovim zakonom, a prikupljen je dvostruki broj potpisa u odnosu na broj koji je zakonom predviđen kao minimalan. S obzirom na navedeno, očekuje se da se ova građanska inicijativa nađe na dnevnom redu pred poslanicima na sjednici Narodne skupštine i da se o njoj odlučuje u skladu sa zakonom“, izjavila je Sonja Kosanović, pravnica Centra za životnu sredinu.