Skip to content Skip to footer

UNA, SVI SMO MI TVOJE VODE ZAŠTITNICI

Kuća ljudskih prava Banja Luka pruža punu podršku mještanima i mještankama i aktivistima i aktivistkinjama širom Bosne i Hercegovine koji se svim snagama danonoćno bore za očuvanje životne sredine i hrabro nastupaju protiv neodgovornih vlasti koje dopuštaju zagađenje i šokantno uništenje naših prirodnih ljepota.

Ugrožavanje naših rijeka, šuma, livada i ostalih prirodnih blagodeti na mnogim područjima širom Bosne i Hercegovine i graničnih područja nikad nije bilo u većoj ekspanziji kao sada.

Kuća ljudskih prava Banja Luka apeluje i poziva nadležne da zaustave kontinuirano nasilje nad prirodom i stanu u zaštitu svojih mještana/ki, a ne investitora i sumnjivih procedura.

Na red je, nažalost, došla i ponosna Una koja treba podršku javnosti više nego ikad. Kasnije će biti kasno.

Kuća ljudskih prava Banja Luka podržava sve one koji ovih dana neumorno brane vrelo Une i protive se gradnji hidroelektrane koja prijeti da trajno promijeni ovu riječnu smaragdnu kraljicu. Borba za rijeku Unu, u selu Donja Suvaja, koje se nalazi u Hrvatskoj, nedaleko od bh. granice, traje već danima.

Građani/ke i aktivisti/kinje iz BiH, Hrvatske i Srbije, ustali su protiv nelegalne gradnje male hidroelektrane, koja bi, kako ističu,  uništila izvor jedne od najljepših rijeka u Evropi.

Una, svi smo mi tvoje vode zaštitnici.

Podsjećamo da je veći dio toka Une u Bosni i Hercegovini proglašen nacionalnim parkom, što dodatno naglašava važnost zaštite ovog područja. Ali i svakog drugog prirodnog područja!

I dok traje odbrana Une, vode se aktivnosti i protiv iskopavanja i rudarenja u prijedorskim i baraćkim selima ali i na drugim lokacijama.

Mještani/ke, ekološka udruženja i društveno odgovorni građani i građanke, se bore na protestnim okupljanjima, ali i pravnim sredstvima.

Tako je Centar za životnu sredinu iz Banjaluke, članica Kuće ljudskih prava, podnio tužbu protiv odluke Vlade Republike Srpske kojom se pokreće postupak dodjele koncesije za eksploataciju uglja na ležištu Bukova Kosa kod Prijedora. Ovu odluku Vlada je donijela na sjednici od 18. jula 2024. godine, čime je prihvatila ponudu investitora Drvo-export d.o.o. iz Teslića.

“Odluka predstavlja prvi korak ka dodjeli koncesije za eksploataciju i eventualno potpisivanje ugovora o koncesiji. Međutim, trenutne aktivnosti na ležištu ukazuju da se već otpočelo s eksploatacijom i odvozom uglja, u količinama koje prevazilaze količine dozvoljene za potrebe geoloških istraživanja”, navode iz Centra za životnu sredinu.

Centar je, navode, u proteklom periodu, zajedno s ugroženim mještanima osporio sve odluke vlasti koje se tiču dodjele i omogućavanja realizacije koncesija „Drvo-exportu“, kako u pogledu ležišta Bistrica, tako i u pogledu ležišta Bukova Kosa.

Pravo na zdravu životnu sredinu je jedno od osnovnih ljudskih prava.

Svi ljudi imaju pravo na život u sredini koja ne ugrožava njihovo zdravlje, dobrobit, njihove kuće i okolinu.

Očuvanje prirode je važno za naše buduće generacije, koje imaju pravo da rastu u zdravom okruženju, a ne da prve korake čine u dvorištu koje je razrovano, gledaju u kolone bagera, dišu zagađen vazduh i piju zagađenu vodu.

STOP uništenju prirode i životne sredine.

Fotografija: Ustupljene fotografije Centra za životnu sredinu

Skip to content