Skip to content Skip to footer

Otvoreno pismo podrške organizacijama civilnog društva iz Republike Srpske/Bosne i Hercegovine

Kuće ljudskih prava Banja Luka, Beograd i Zagreb i Sarajevski otvoreni centar izražavaju snažnu podršku organizacijama civilnog društva iz Republike Srpske [federalne jedinice Bosne i Hercegovine] i osuđuju napore vlasti Republike Srpske koje nastoje ograničiti ljudska prava, posebno sloboda udruživanja i izražavanja i djelovanje organizacija civilnog društva.

Naime, Zakon o posebnom registru i javnosti rada neprofitnih organizacija [u daljem tekstu: Zakon o ASU (Agentima stranog uticaja)], koji je u formi nacrta, dostavljen je Narodnoj skupštini Republike Srpske za skupštinsku proceduru.

Zakonom o ASU uspostaviće se poseban Registar neprofitnih organizacija inkorporisanih i registrovanih u Republici Srpskoj koje u potpunosti ili djelimično finansiraju druge države, njihovi organi ili njihovi ovlašćeni predstavnici, međunarodne i strane organizacije, strani državljani ili registrovane nevladine organizacije koje finansiraju iz inostranstva. Nevladine organizacije koje primaju novac iz inostranstva bile bi upisane u ovaj Registar kao „agenti stranog uticaja“.

Zakon o ASU bi ugrozio rad nevladinih organizacija, jer su odredbe ovog zakona često nejasne, neprecizirane i nedovoljno obrazložene. Takođe, Zakon o ASU nije usklađen sa mnogim međunarodnim instrumentima za zaštitu ljudskih prava, kao ni domaćim ustavima i zakonima u Republici Srpskoj/Bosni i Hercegovini. Poseban problem je što je Zakon o ASU direktno protiv branitelja ljudskih prava i Deklaracije o pravu i odgovornosti pojedinaca, grupa i organa društva da promovišu i štite univerzalno priznata ljudska prava i temeljne slobode, posebno članove 3 i 13.

Označavanje NVO-a kao „agenata stranog uticaja” će stvoriti rizik od stigmatizacije određenih NVO-a, uticati na njihove legitimne aktivnosti, uticati na njihovo trenutno funkcionisanje, a moglo bi diskreditovati njihove aktivnosti u očima drugih, uključujući njihove korisnike i javnost.

Takođe, stigma da ste „agenti stranog uticaja“ može dovesti do fizičkih napada na stigmatizovane NVO, jer je atmosfera straha već stvorena i još uvek raste u Republici Srpskoj, gde vlasti huškaju građane na NVO sektor optužujući ga za potkopavanja države, vlasti i vladajuće partije u Republici Srpskoj, etiketirajući aktiviste nevladinih organizacija „narodnim neprijateljima“ i „stranim plaćenicima“. Zakonske odredbe koje se pominju u Zakonu o ASU bi ovo samo pojačale.

Obim aktivnosti navedenih u Zakonu o ASU od kojih se NVO moraju suzdržati nije u skladu sa zahtjevom predvidivosti jer će NVO biti veoma teško procijeniti koje vrste aktivnosti ili zagovaranja su nezakonite. Dakle, zalaganje za donošenje ili izmjenu postojećih zakona moglo bi se vrlo lako protumačiti kao nezakonita aktivnost prema Zakonu o ASU.

Mogućnost izricanja novčanih kazni predviđenih Zakonom o ASU izaziva zabrinutost s obzirom na nedostatak jasnoće odredbi i procedura u većem dijelu nacrta Zakona o ASU. Potencijalni uticaj takve nepredvidivosti će sam po sebi obuzdati ostvarivanje prava na slobodu udruživanja i slobodu izražavanja i može dovesti do zatvaranja manjih nevladinih organizacija.

Također, inspekcije će imati velike ovlasti i ne postoje mjere zaštite od zloupotreba od strane nadležnih inspekcijskih organa. Postoji značajna neizvjesnost u pogledu toga šta se može legitimno zahtijevati od NVO-a. Ovo bi stvorilo okruženje preteranog praćenja od strane države koje bi ugrozilo djelotvorno ostvarivanje slobode udruživanja.

Osim inspekcija, velika ovlaštenja će dobiti ministar pravde. U slučaju da neprofitna organizacija postupi suprotno odredbama Zakona o ASU, ministar pravde može podnijeti zahtjev sudu za zabranu rada te NVO.

Obaveze izvještavanja predviđene Zakonom o ASU će nametnuti značajan i pretjeran finansijski i organizacioni teret NVO-ima i njihovom osoblju i narušiti njihov kapacitet da implementiraju svoje osnovne aktivnosti.

Imajući u vidu navedeno, Zakon o ASU predstavlja silovit napad na civilno društvo u Republici Srpskoj, kao i na ostvarivanje osnovnih ljudskih prava i sloboda, a nakon inkriminacije klevete, predstavlja još jedan štetan korak unazad u smislu demokratizacije društva i puta Bosne i Hercegovine ka Evropskoj uniji. Pozivamo sve nadležne organe da poštuju standarde ljudskih prava čineći sve što je u njihovoj moći da spriječe usvajanje Zakona o ASU. Ako se donese Zakon o ASU, mnoge neprofitne organizacije će biti spriječene da se bave bilo kakvim poslovima koji se odnose na teme od javnog interesa. Promovisanje i zaštita jednakih i neotuđivih prava čine osnovu vladavine prava, mira i sigurnosti. To je posebno važno za situaciju u Bosni i Hercegovini, gdje se mora osigurati da se ljudska prava ne umanjuju i da se vlasti ponašaju u skladu sa demokratskim principima i standardima ljudskih prava. Ako to ne učinimo, krhka demokratija u Bosni i Hercegovini može se lako razbiti u komadiće.

Skip to content