Kuća ljudskih prava Banja Luka je izdala prvi nacionalni izvještaj o položaju, izazovima i preprekama s kojima se susreću branitelji i braniteljice ljudskih prava u Bosni i Hercegovini.
Izvještaj pokriva period od tri i po godine (od 2020. do juna 2023. godine) i sadrži lična iskustva 21 branitelja i braniteljice ljudskih prava iz različitih organizacija civilnog društva – kako onih koji rade na sprečavanju korupcije i borbi protiv nje, kulturi sjećanja i zaštiti životne sredine, tako i onih koji promovišu i štite ljudska prava različitih marginalizovanih i ranjivih grupa u našem društvu, kao što su žene, LGBTI ili nacionalne manjine.
Motiv za izradu ovog izvještaja jeste, s jedne strane, činjenica da se prostor za rad braniteljica i branitelja ljudskih prava (BLJP) u Bosni i Hercegovini konstantno sužava, a s druge strane to što se sve češći napadi na BLJP neadekvatno procesuiraju te ne bivaju javno osuđeni.
Sužavanje prostora za rad posljedica je usvajanja odnosno najave usvajanja restriktivnih zakona kojima se ograničavaju neka od osnovnih ljudskih prava – pravo na slobodu izražavanja, pravo na slobodan pristup informacijama ili pravo na slobodu udruživanja, bez kojih je rad branitelja i braniteljica ljudskih prava doslovno nezamisliv.
Tako je u julu 2023. godine Narodna skupština Republike Srpske usvojila izmjene i dopune Krivičnog zakonika Republike Srpske kojima se kriminalizuje kleveta, što će se ozbiljno odraziti na rad novinara, novinarki, aktivista i aktivistica koji kritički izvještavaju o propustima aktuelne vlasti ili ukazuju na njih. Istovremeno, u Parlamentarnoj skupštini Bosne i Hercegovine usvojen je Zakon o slobodi pristupa informacijama BiH, kojim se onemogućava pristup velikom broju informacija od javnog interesa, budući da sadrži dugu listu izuzetaka ili mogućih ograničenja prilikom pristupa informacijama u posjedu javnih vlasti.
U Republici Srpskoj je, pored toga, najavljeno i usvajanje Zakona o posebnom registru i javnosti rada neprofitnih organizacija, koji udruženja građana što primaju donacije iz inostranstva označava kao „agente stranog uticaja”. Riječ je o stigmatizirajućoj pravnoj kvalifikaciji, koja može nanijeti štetu udruženjima i čak ih izložiti prijetnjama ili javnim napadima. Sporni zakon ograničava i obavljanje „političkih aktivnosti”, koje su toliko široko definisane da mogu onemogućiti svako djelovanje udruženja građana u pravcu poboljšanja zakonske regulative i ostvarivanja bolje zaštite građana, zbog čega se udruženja i formiraju.
Osim toga, prvu polovinu 2023. godine obilježili su brojni fizički i verbalni napadi na aktiviste/ice i novinare/ke u BiH, kao i ispisivanje uvredljivih i prijetećih parola („ubij”, „nije vam mjesto u ovom gradu”) te napadi na prostorije jednog broja organizacija civilnog društva (Unsa „GETO”, Banjalučki socijalni centar, Sarajevski otvoreni centar).
I dok visoki povjerenik UN za ljudska prava poziva na zaštitu i širenje građanskog prostora, taj se prostor u BiH i dalje sužava. Stoga je važno prepoznati negativne trendove i jasno adresirati odgovorne za njihovo poticanje. I upravo je to bio drugi odlučujući motiv za izradu ovog izvještaja – skrenuti pažnju na to da država mora snositi odgovornost za preuzete međunarodne obaveze, priznati ulogu branitelja i braniteljica u zaštiti i zagovaranju ljudskih prava te stvarati sigurno i poticajno okruženje za njihov rad.
U prvom dijelu izvještaja dajemo kratki pregled međunarodnih načela i standarda pružanja zaštite BLJP i domaćeg pravnog okvira. Drugi dio izvještaja sadrži najznačajnije nalaze iz intervjua sa 21 braniteljem i braniteljicom ljudskih prava, koji oslikavaju stanje u Bosni i Hercegovini i brojne prepreke s kojima se aktivisti i aktivistice suočavaju iz perspektive pet standarda zaštite: odsustva javne podrške za njihov rad, izloženosti verbalnim prijetnjama, klevetničkih kampanja i govora mržnje te nedovoljno jasnih ili loših zakonskih rješenja, koja im otežavaju rad na promociji i zaštiti ljudskih prava i sloboda.
Cjelokupan izvještaj na našem jeziku se može preuzeti ovdje, dok se engleska verzija može preuzeti ovdje. Ispod možete i na našem sajtu pročitati ove izvještaje.